Małgorzata Jaskłowska - Batik

Małgorzata Jaskłowska - Malarstwo, grafika, biżuteria

Batik


Batik pochodzi z krajów dalekiego wschodu i polega na tworzeniu wzorów na tkaninie. Batik indonezyjski zostął wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości.

Efekty uzyskuje się przez wielowarstwowe pokrywanie tkaniny woskiem i farbą. Technika przypomina w swoich zasadach linoryt. Najpierw pokrywamy woskiem to co zostaje białe, po czym farbujemy tkaninę. Najlepiej zaczynać od kolorów jasnych i iść w kierunku ciemnych. Następnie pokrywamy woskiem to co ma pozostać w pierwszym kolorze i farbujemy ponownie.

Chodzi tu o to aby wosk zabezpieczył farbę na tkaninie tak aby nie została pokryta kolejnym kolorem.

Nie jest to łatwa technika, gdyż nie pozwala na precyzyjny rysunek. Początkującemu może łatwo zdarzyć się rozlanie wosku w nieodpowiednim miejscu lub zaciek, który zniekształca rysunek. Mówi się, że do wykonywania batików nie potrzeba szczególnego talentu rysunkowego czy artystycznego, gdyż sama technika tworzy piękne efekty. Niezupełnie tak jest. Rzeczywiście często nie jesteśmy w stanie przewidzieć efektu końcowego i często wychodzą przepiękne nieprzewidywalne wzory. Jednak nie jest prawdą, że batiku nie trzeba się uczyć i od razu wychodzą piekne efekty.

Popularny na dalekim wschodzie batik wykorzystuje się to tworzenia fantazyjnych wzorów na tkaninach. Ale technika batiku może też słuzyć to tworzenia pieknych obrazów na ścianę. Batik pięknie wygląda pod światło. Niestety nie nadaje się na zasłony, gdyż płowieje pod wpływem słońca.

Mój batik

Zainteresowałam się sztuką batiku w 2014 roku. Tworzę obrazy batikowe, które można powiesić na ścianie. Jest to batik dekoracyjny. Dzięki tej technice można tworzyć duże tkaniny artystyczne jako dekoracje na ścianę. Nie zajmowałam się jeszcze batikiem służącym jako tkanina ubraniowa, ale zagadnienia mody i szycia mniej mnie interesują.

Batikiem można przedstawić prawie wszystko lecz rysunek nie bedzie zbyt precyzyjny. Charakterystyczne dla batiku są nieregularne plamy, spękania. Pieknie wychodza motywy roślinne, krajobrazy a nawet parafrazy znanych obrazów.

Batik tworzy się na bialym, bawełnianym płótnie. Kolejno pokrywa się fragemnty tkaniny woskiem a następnie farbuje w farbie do tkanin. Po zakończeniu tkaninę prasujemy żelazkiem przez papier aby wytopić wosk. Efektem jest nieco sztywna tkanina, która nie nadaje się na ubrania. Ale pięknie wygląda jako obrazek na ścianie.

Koty i ptaki

batik
batik

Skontaktuj się

@