Małgorzata Jaskłowska
Malarstwo, Grafika, Webdesign


Akwarela stanowi technikę malarską polegającą na malowaniu farbami wodnymi na porowatym, grubym papierze. Farby akwarelowe nie są kryjące i największy urok akwareli polega na przezroczystościach. Nie używa się farby białej lecz wykorzystuje biel papieru. Czyli pozostawiamy niezamalowany papier omijając go lub stosując specjalne filtry kryjące.
Akwarela jest jedną z najtrudniejszych technik, gdyż nie daje możliwości poprawek. Jednocześnie największy urok i efekt uzyskuje się przez ciekawe rozlewanie się farby na suchym lub mokrym papierze. Uzyskanie przepięknych efektów przezroczystości i rozmywania się wymaga wiele wprawy i dobrej jakości farb. Akwarelą można malować zarówno bardzo precyzyjne obrazy (mimiaturki maluje się też akwarelą) jak i wrażeniowe zamglenia, gdzie farba rozlewa się tworząc fantazyjne, często nieprzewidywalne efekty.

Zaczynając przygodę z akwarelą warto, a raczej jest to niezbędne, zaopatrzyć się w dobrej jakości, drogie farby. Przy pomocy tanich farb nie uzyskamy efektów rozmywania i na początku można się rozczarować. Ponadto potrzebny będzie dobrej jakości, gruby papier, najlepiej o gramaturze 300g. Ważny jest też dobór pendzli. Niektórzy używają tu drogich pendzli z naturalnego włosia, inni pendzle syntetyczne. W przypadku tej techniki nie uda się stworzyć właściwych efektów przy pomocy przyborów szkolnych. Mimo tego akwarela jest to jedna z tańszych technik malarskich.

Wszyscy malowaliśmy farbami wodnymi w szkole czy przedszkolu, ale w przypadku prawdziwej akwareli trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie oczekiwać szybkich rezultatów. Jest to jedna z najtrudniejszych technik malarskich i wymaga sporo wprawy i niejako przestawienia się na wrażeniowe myślenie.

Skontaktuj się

@