Batik

batik kwiaty małgorzata jaskłowska
Batikiem zajmuję się od dwóch lat. Jest to technika rodem z Dalekiego Wschodu i mało znana w Polsce. W Warszawie jest kilka ośrodków, gdzie odbywają się zajęcia batiku. Mimo to technika ta jest raczej niszowa, prawdopodobnie z powodu trudności wykonania w domu. Batik wymaga sporo miejsca w mieszkaniu, dużo czasu i dobrej organizacji pracy. Wszystko to najlepiej jest uzyskać na warsztatach batiku.

Zajmuję się batikiem dekoracyjnym czyli tworzeniem batików, które stanowią dekoracje ścienne. Technika ta pozwala na łatwe tworzenie dużych form. Dzięki technice batiku można łatwo i szybko wykonać bardzo dużą tkaninę artystyczną.

Technika batiku polega na zabezpieczaniu woskiem tkaniny, a następnie barwieniu jej specjalnymi farbami do tkanin. Zabezpieczona tkanina pozostaje w danym kolorze, a na pozostałą tkaninę nakłada się kolejny kolor.

Batik wymusza pewną nieprecyzyjność i umowność rysunku. Nie da się woskiem rysować bardzo dokłanie dlatego powstają formy bardziej abstrakcyjne i umowne. Jakoś nie potrafię pozbyć się skłonności do realistycznego malarstwa i usiłuję w miarę możliwości uzyskać realistyczne formy w batiku.
Batik można potraktować bardzo różnie. Na naszych warsztatach zebrała się grupa zwolenniczek (na zajęcia chodzą same panie) przedstawień realistycznych. Ale w batiku można przedstawiać także desenie, abstrakcje czy najróżniejsze formy artystyczne.

Miałam okreś tworzenia batikowych zwierząt, gdyż batik wydaje się idealny do przedstawiania futra. Potem przyszedł okres polnych lub ogrodowych kwiatów. W batiku przepięknie wychodzą trawy, zarośla, liście.
Batik

batik kot małgorzata jaskłowska

Portret egzotycznego kota z niebieskimi oczami zrobiony na podstawie reklamówki specyfików dla kotów

batik kot małgorzata jaskłowska

Kot zrobiony na podstawie dokładnie tego samego obrazka. Efekt jest zupełnie inny i bardziej abstrakcyjny. Obrazek się gdzieś zagubił i batik robiłam z pamięci. Kot wyszedł miej realistyczny ale ma sporo uroku.

batik tygrys małgorzata jaskłowska

Tygrys czy może puma w abstrakcyjnych fioletowo beżowych kolorach.

batik tygrys małgorzata jaskłowska

To jest mój ulubiony tygrys - tygrys uśmiechnięty. Zamiast groźnie szczerzącego zęby wyszedł mi tygrys w pełnym uśmiechu. Pod brodą jest rudy bo kompletnie zapomniałam że tygrys ma pasy. Mimo przyrodniczej niezgodności tygrys jest przeuroczy

batik kot małgorzata jaskłowska

Batikowy portret mojej kotki Mimbli. Jest nawet podobna.

batik kot małgorzata jaskłowska

Batikowy portret kotki Puci.

batik ptak małgorzata jaskłowska

Batik ptak na podstawie sztuki japońskiej.

batik ptak małgorzata jaskłowska

Postanowiłam zrobić tego samego ptaka jeszcze raz aby dodać mu czegoś w tle. Dodałam czerwone słońce i trzciny. W sumie fajny ale za dużo czarnego i to mnie nauczyło, że w batiku należy unikać intensywnej czerni.

batik tygrys małgorzata jaskłowska

Tygrys na tle lasu bambusowego.

batik kwiaty małgorzata jaskłowska

Jeden z moich ulubionych i bardziej udanych batików z przepięknie kontrastującymi liśćmi na tle traw.

batik kwiaty małgorzata jaskłowska

Tulipany w wazonie. Przepięknie udało mi się uzyskać efekt oświetlenia kwiatów. W batiku powinno się raczej unikać ciemnego tła, ale w tym przypadku efekt jest wspaniały. Czerwone obramowania kwiatów znacznie ożywiły obraz i dodały mu kolory. Fajny efekt daje również kraciasta serweta i przezroczysty wazon.

batik kwiaty małgorzata jaskłowska

Polne kwiaty jak z książeczki dla dzieci. Zupełnie brakuje to głębi i perspektywy. Ale można potraktować ten batik jako sztukę prymitywną. Ma swój urók i podoba się.

batik kwiaty małgorzata jaskłowska

Tu postanowiłąm podkolorować trochę kwiaty. Efekt wyszedł całkiem fajnie tych czerwono-białych kwiatów w gęstwinie trawy.

batik kwiaty małgorzata jaskłowska

Przepiękny i bardzo dekoracyjny batik z liliamy wodnymi. Barwiłam go kolejno w kolorach białym, żółtym, szarym, jasna zgniła zieleń i na końcu ciemna zgniła zieleń. Uroku dodał też róż dodany w załamania wosku w kwiatach.

batik kwiaty małgorzata jaskłowska

Hortensje próbowałam kilka razy. Tym razem efekt okazał się zdowalający. Może trochę za dużo zielni.

Top